Poblíž náměstí se sešlo také zhruba osm desítek Romů.
Pochod byl původně naplánován na jednu odpoledne, kvůli důkladným policejním prohlídkám všech účastníků se ale opozdil.
V současnosti je na náměstí Svobody, kde se radikálové scházejí, asi pět set účastníků. Ti už si vyslechli i projev předsedy Dělnické strany Tomáše Vandase, který kromě politiky a vlády kritizoval také porušování základních lidských práv a město Brno.
Celé náměstí je doslova "obklíčeno" policisty. V přilehlých ulicích jsou jak těžkooděnci, tak i obrněné vozy. Při kontrolách policisté objevili zbraně a zadrželi tři lidi podezřelé z propagace fašismu.
"Měli na oblečení symboly, kvůli kterým by mohli být podezřelí z trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv," uvedla brněnská policejní mluvčí Andrea Procházková.
Mimo jiné policisté zabavili radikálům dřevěnou paličku, paralyzér a kovový boxer.
Neonacisté, v Brně nejste vítáni
Nedaleko náměstí se sešlo také zhruba osm desítek Romů. Aby se nedostali k extremistům, hlídají je těžkooděnci.
Protest proti této akci veřejně vyjádřili i antifašisté. Z jednoho z oken domů na náměstí rozvinuli transparent namířený proti neonacistům: Neonacisté, v Brně nejste vítáni. Na této akci se mimo jiné podílí náměstek primátora za Stranu zelených Martin Ander.
Pochod svolaly krajně pravicová Dělnická strana a uskupení Svobodná mládež Brno. Na akci zval také neonacistický Národní odpor, jehož prvomájovou demonstraci v Brně musela policie před dvěma lety rozehnat.
Židle z ulic pryč
Radnice se pokusila udělat vše, aby z ulic, kudy má průvod jít, zmizely židle a stolky, reklamní poutače a květináče, které by mohli extremisté použít při potyčkách.
Kvůli pochodu je v ulicích moravské metropole osm stovek policistů. Zajistit bezpečnost jim mají pomoci vodní stříkače, vrtulník i eskortní vozidla.
Trasu zdobí antifašistické nápisy
Na trase plánovaného pochodu extremistů brněnskými ulicemi kdosi v noci na dnešek namaloval na chodníky řadu protifašistických nápisů a symbolů. Přeškrtnutý hákový kříž doplňuje text "Pozor - zóna bez nacismu!" V prohlášení se k akci přihlásilo sdružení Občané proti neonacismu.
Nápisy jsou provedeny v sedmi světových jazycích, češtině a romštině. Sdružení je pojímá jako vzkaz pravicovým extremistům. Chtělo dát najevo nesouhlas s ideologií rasismu, xenofobie a antisemitismu, kterou Dělnická strana podle prohlášení "vyznává a propaguje slovem i násilnými činy".
V Brně se sejde tvrdé jádro
Dělnická strana patří podle odborníků k tvrdému jádru krajní pravice, které sdružuje radikály z Česka. Obdobně na tom je i Národní odpor.
V souvislosti s jeho prvomájovou demonstrací z roku 2007 v Brně bylo odsouzeno sedm svolavatelů tehdejšího pochodu. Čtyři z nich dostali tresty vězení, a to za propagaci extremismu.