Bakterie nepotřebuje Slunce. Přežila by i na Marsu

Jan Červenka
16. 10. 2008 6:00
Vědci objevili mikroorganismus hluboko pod zemí

Bloomington - Nepotřebuje světlo. Nepotřebuje vzduch. Téměř tři kilometry pod zemským povrchem žije v naprosté izolaci a její objev zburcoval astrobiology. Zcela osamoceně byla v jednom ze zlatých dolů v Jižní Africe objevena nová bakterie Candidatus Desulforudis audaxviator. Informoval o tom časopis New Scientist.

Dylan Chivian z kalifornské Národní laboratoře Lawrence Berkeley studoval geny ze vzorků z místa nálezu a předpokládal, že objeví směs nejrůznějších bakterií. Namísto toho zjistil, že 99,9 procenta obsažené DNA patří novému druhu bakterie.

Osamocená bakterie

 "To, že komunita bakterií je tvořena jen jedním druhem, staví na hlavu jeden ze základních principů mikrobiologické ekologie," řekl Carl Pilcher z Astrobiologického institutu kosmické agentury NASA. Proč je to tak neobvyklé? Znamená to, že ekosystém tvořený jedním druhem musí všechny své biologické potřeby pokrýt z okolních zdrojů, ty však tvoří jen nehostinně mrtvé prostředí.

Podle Pilchera například všechny organismy, které samy nezpracovávají sluneční světlo, alespoň využívají některý z produktů fotosyntézy. Například některé organismy, které žijí hluboko na dně oceánů a které jsou slunečním paprskům příliš vzdáleny, alespoň zpracovávají kyslík rozpuštěný ve vodě.

Výbava do nehostinných podmínek

Chivian vzorky analyzoval a přišel na to, že nová bakterie získává energie z rozpadu uranu obsaženého v okolních horninách. Disponuje geny, které dovedou získávat uhlík z oxidu uhličitého, a geny, které zachycují dusík z okolních hornin. Oba tyto prvky jsou základními kameny života, jak jej známe, a jsou nezbytné pro tvorbu bílkovin a aminokyselin. Bakterie je geneticky vybavena tak, aby si dokázala vyrobit všechny tyto sloučeniny, které k životu potřebuje.

Pro případ nouze je bakterie schopná vytvořit takzvanou endospóru - tuhou schránku, která ochrání její genetickou výbavu před vyschnutím, toxickými látkami nebo nedostatkem energie. Pro to, aby se mohla pohybovat, je vybavena bičíkem.

Přežila by na Marsu

Bakterie je prvním živým důkazem toho, že organismy jsou schopné existence bez Slunce, a to i nepřímo. Podle Chrise McKaye z NASA by organismy podobné novému druhu bakterie byly schopné přežít na Marsu nebo největším měsíci Saturnu.

Mikroorganismus nesnese kyslík, což naznačuje, že nebyl jeho působení vystaven velmi dlouho. Voda, ve které žije, se nedostala do kontaktu s denním světlem víc jak tři miliony let, což by mohlo posloužit jako vodítko pro určení stáří organismu.

 

Právě se děje

Další zprávy